Jak vybrat klasický fotoaparát?

Kinofilmový fotoaparát je zase v kurzu.

Rádi při focení experimentujete? V tom případě si pořiďte klasický fotoaparát na kinofilm nebo stále velmi oblíbený polaroid. A když cestujete na dovolenou a potřebujete si pořídit fotoaparát narychlo, určitě oceníte ten jednorázový, který koupíte za pár set korun.

  • Michaela, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 minut

Typy klasických fotoaparátů

Analogový fotoaparát

Analogový fotoaparát je specifický tím, že fotíte na 35mm kinofilm. Na výběr máte z jednookých nebo dvouokých zrcadlovek či z kinofilmových kompaktů.

  • Pořídíte zcela nový nebo repasovaný

  • Relativně levný

  • Jednoduché ovládání

  • Nutnost dokupovat filmy


Instantní fotoaparát

Instantní fotoaparát neboli polaroid je zapotřebí plnit náplněmi požadovaného formátu. Polaroid vyvolává snímky během několika málo sekund.

  • Fotografie máte hned k dispozici

  • Jednoduchá manipulace

  • Cena se odvíjí od značky

  • Nutnost dokupovat fotografie

  • Není příliš skladný


Jednorázový fotoaparát

Jednorázový fotoaparát využijete tehdy, potřebujete-li zachytit dovolenou, nevšední zážitek či rodinnou oslavu, ale nechce se vám pořizovat si drahou techniku.

  • Levný

  • Snadná obsluha

  • Lehký

  • Netřeba dokupovat náplň

  • Někdy je nekvalitně zpracován

V dnešní době bohužel už neseženete kinofilm v každé drogerii nebo trafice, jak tomu bývalo dříve. Stále však existují specializované obchody, v nichž můžete vybírat z nepřeberného množství typů filmů.

Podle čeho vybrat

Rozměr fotografie

U klasického kinofilmu se nejčastěji setkáte s formáty fotografií 9 × 13 cm nebo 10 × 15 cm. U polaroidových fotoaparátů existuje rozměrů mnohem více. Od velikosti polaroidu se odvíjí i velikost fotek.

Formát fotoaparátu Velikost fotografie Vnitřní obrazová plocha
Polaroid Go 67 × 54 mm 47 × 46 mm
Polaroid i-Type 107 × 88 mm 79 × 79 mm
Instax Mini 54 × 86 mm 46 × 62 mm
Instax Square 72 × 85,6 mm 62 × 62 mm
Instax Wide 108 × 86 mm 99 × 62 mm

Typy analogových fotoaparátů

Analogový fotoaparát není jenom jeden. Rozlišujeme typy podle toho, jak funguje jejich hledáček.

  • Jednooká zrcadlovka - pracuje se sklopným zrcátkem, které do hledáčku promítá reálný obraz z objektivu; dá se k ní dokoupit objektiv a další příslušenství
  • Dvouoká zrcadlovka - do hledáčku se díváte shora; funguje na bázi dvou objektivů, z nichž jeden promítá obraz do hledáčku, druhý vytváří expozici
  • Kinofilmový kompakt - jde o velmi mechanicky jednoduchý fotoaparát, kdy hledáček není spojený s objektivem; ukazuje pouze orientační obraz

Dobíjení

Zatímco fotoaparát na kinofilm funguje poté, co do něj vložíte baterii (většinou jde buď o klasické tužkové nebo speciální kulaté baterie), polaroid, zejména novější typ, dobíjíte přes USB kabel.

Ostření

Nové typy polaroidů obvykle ostří automaticky, ty starší typy umožňují přepínat mezi manuálním a automatickým ostřením. Analogový fotoaparát však většinou mívá jen manuální ostření.

Funkce

Od jednorázového fotoaparátu moc funkcí chtít nemůžete, od polaroidu nebo analogového fotoaparátu už ovšem lze očekávat více. Které funkce vám při focení usnadní život?

  • Bluetooth - polaroid lze spárovat s mobilním telefonem
  • Samospoušť - jakmile nastavíte odpočet, po jeho doběhnutí se spoušť sama spustí
  • Dálkové ovládání spouště - dálkové ovládání většinou probíhá prostřednictvím mobilní aplikace
  • Zvukový záznam - ty nejmodernější polaroidy umožňují k pořízenému snímku zachycenému v paměti uložit i zvukovou nahrávku
  • Vestavěný blesk - tak můžete pořizovat snímky i v šeru
  • Několikanásobná expozice - umožňuje kombinaci více záběrů

Nezapomeňte ani na vhodnou ochranu fotoaparátu. Budete-li fotoaparát nosit v pouzdře, prodlužujete tím jeho životnost. Ostatně stejně tak se hodí i popruh, abyste fotoaparát mohli nosit na krku či přes rameno.

S polaroidem si můžete vytisknout fotku hned, nebo si ji jen uložíte do paměti.

Počet fotografií a ISO

U jednorázových fotoaparátů by vás mělo zajímat, kolik fotografií jste s foťákem schopni pořídit. Některé umožňují pořídit například 27 snímků, jiné 36 snímků.

Jednorázové filmy nabízejí i různou světelnost. Jednorázový fotoaparát se světelnosti 800 ISO dokáže fotit i za tmy. Čím nižší ISO fotoaparát má, tím spíše je určen pouze pro denní focení.

Jak pracovat s polaroidem?

Bojíte se, že nebudete umět instantní fotoaparát ovládat? Nebojte, zvládne ho používat úplně každý. Připravíme vás ale na první seznámení s tímto klenotem mezi klasickými fotoaparáty.

  1. Nejprve si vyberte ten správný film vhodný pro váš typ instantního fotoaparátu.
  2. Nepoužívaný film skladujte buď v lednici nebo při pokojové teplotě na temnějším místě.
  3. Zasuňte kazetu s fotkami (filmem) do fotoaparátu, uzavřete ho a nechte si vyjet černý papír. Dokud film nedofotíte, nechte polaroid zavřený.
  4. V přední části fotoaparátu najdete posuvník. Nastavte si na něm světelnost, tedy množství světla, které bude dopadat na snímač.
  5. V hledáčku si nastavte požadovanou kompozici a zaostřete. Nakonec stiskněte spoušť. U některých fotoaparátů je nutné držet ji tak dlouho, dokud fotografie nevyjede ven.

Fotografie vždy nechte vyvolat při pokojové teplotě. Pokud fotíte venku v mrazu, pak fotografii zahřejte tím, že si ji vložíte do kapsy od bundy nebo kabátu. Teplota ovlivňuje barevnost snímku. Při vyšší teplotě se zbarvuje do červena nebo oranžova, při nižší teplotě je snímek modro-zelený. Barevné filmy se vyvolávají zhruba dvě až pět minut. Vyvolané fotografie skladujte v suchu.

Co když fotoaparát nevyvolá fotografii v deklarované kvalitě?

Otevřete zadní dvířka fotoaparátu a zkontrolujte, jestli na válcích nejsou zaschlé zbytky barvy. Případně je otřete suchým hadříkem, který nepouští chloupky. Nebo zkuste na posuvníku změnit světelnost.

K analogovému fotoaparátu si nezapomeňte pořídit kinofilm.

Příslušenství

Digitální fotoaparáty

Objektivy

Sportovní kamery

Foto doplňky a příslušenství

Brašny a pouzdra pro fotoaparáty

Klasické fotorámečky

Fotopasti

Studiová fototechnika

Noční vidění

Přenašeče signálu a vzdálený přístup

Digitální fotorámečky

Digitální kamery

Paměťové karty

Nejčastější otázky

Jsou všechny jednorázové fotoaparáty uzpůsobeny na focení barevných snímků?

Nikoliv, existují i černobílé jednorázové fotoaparáty.

Co mám dělat, když potřebuji z polaroidu vyndat ještě nedofocenou kazetu?

U nových polaroidů stačí použít takzvaný DarkSlide neboli černý papír, který zasunete otevřenými dvířky nad horní fotku z kazety. Následně lze kazetu vyndat.

Lze klasický fotoaparát používat na focení ve tmě?

Záleží na tom, jestli má zabudovaný blesk. Případně je možné nasadit do příslušného otvoru externí blesk. Nemá-li váš fotoaparát zabudovaný blesk a nedisponujete-li externím, pak takové fotky pořizovat nelze. Také hodně záleží na tom, jak citlivý film si do fotoaparátu pořídíte. Citlivost je na každém filmu uváděna jako ISO.

Další užitečné články

Nejlepší foťák pro začátečníky